Katalog Bastırmanın Kurumsal Kimlikteki Önemi

Katalog Bastırmanın Kurumsal Kimlikteki Önemi
10.01.2024
383

Katalog, firmaların sahip oldukları ürün ya da hizmetleri tanıtmak için kullandıkları, geniş kapsamlı ve detaylı bir reklam aracı olarak tanımlanır. Her firma ya da marka için oldukça önemli bir konumda yer alan kataloglar, içeriği sayesinde firmanın reklamının yapılmasına olanak sağlar. Profesyonel bir şekilde hazırlanmış bir katalog, markaya ait ürünlerin ya da hizmetlerin müşteri tarafına detaylı bir şekilde anlatılmasını sağlar.

Diğer yandan katalogların içerisinde genel olarak markaya ait ürünlerin bir listesi yer alır. Bunun yanında firma ile ilgili bilgilendirici içerikler de yine katalogların önemi bir bölümü olarak karşımıza çıkar. Firma hakkında müşterilerin bilgi edindiği yazılı dokümanlar çoğu zaman kataloglar olarak bilinir ve bu yüzden pek çok firma kendine ait bir katalog çıkararak sektördeki etkinliğini sürdürmeye çalışır.

Katalog tasarımı marka ve firmalar için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Tasarım konusunda başarılı bir çalışma yapılması firmanın ya da markanın akılda kalıcı olmasını sağlar ve firmanın satışını yaptığı ürünlere ihtiyaç duyulması halinde bu firma tercih edilir. Tabi katalog tasarımında önemli olan her zaman müşteriye yönelik bir tasarım çalışması yapmaktır. Bunun yanında markanın kimliği ve katalog tasarımı birbirine uyum sağlamalıdır. Örneğin kurumsal renklerin kırmızı ve beyaz olduğu bir firmada katalog tasarımının sarı ve lacivert yapılması marka kimliği ve katalog tasarımı arasında bir uyuşmazlık olduğunu gösterir. Bu nedenle kurumsal kimlik bileşenleri ile katalog tasarımının uyumlu olması önemli bir konumda yer alır.

Diğer yandan tasarım aşamasında önemli olan bir başka konu da markanın sahip olduğu duruşa uygun bir tasarım oluşturulmasıdır. Yani sektör içerisinde ne kadar etkin bir konumda yer alıyorsanız, sunduğunuz ürün ve hizmetleri katalog içerisinde yansıtmalı ve müşterilerin aklında yer etmeye özen göstermelisiniz. Bunların yanı sıra katalog tasarımında çok fazla karmaşadan kaçınmak ve sade bir tasarım ile zengin bir içeriğe yer vermek önemlidir. Çok fazla karışık ve her şeyin birbiri içinde olduğu kataloglar ilgi görmez ve doğal olarak ürün ve hizmetlerin incelenmediği bir basılı materyal olarak kalır. Ancak zengin içerikli ve sadece bir tasarım marka için oldukça etkili geri dönüşler sağlayabilir. Eğer bir katalog etkili ve başarılı bir tasarıma sahip olursa her zaman müşteri gözünde farklı bir konuma gelir. Bu durum ise firma ile ilgili ürün ve hizmetlerin dikkat çekmesine yardımcı olur. Ayrıca müşteriler markaya değer vermeye başlar ve kendi içerisinde profesyonel görünen bir marka haline gelinmesine katkı sağlar.

Katalog tasarımı yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur. Püf noktalara dikkat edilerek hazırlanan kataloglarda başarı oranı daha yüksektir ve bu yüzden tasarım konusunda profesyonel bir yardım alınmasında fayda vardır. Katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Kataloğun bir amacı olması,
  • Katalog tasarımının amaca uygun olması,
  • Tasarlanan kataloğun müşteriler tarafından anlaşılabilmesi,
  • Dikkat çeken bir tasarıma sahip olması,
  • Tasarımın müşterinin aklında yer etmesi.

Bu konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse; örneğin yaptırılacak olan kataloğun amacı ürün tanıtımı olsun. Böyle bir durumda ilk olarak yapılması gereken markanın ya da firmanın sahip olduğu ürünleri katalog sayfalarına düzenli bir şekilde yerleştirmek ve ürünler hakkında detaylı bilgiler vermektir. Bunun yanında ürünlerin ilgi çekici bir tasarım içerisinde sunulması da oldukça önemli bir konumda yer alır. Çünkü dikkat çeken tasarımlar her zaman hedef kitlenin hoşuna gider ve genelde akılda kalıcı olma oranı yüksektir. Ancak katalog içerisinde ürünlerin karmaşık bir düzende ve dağınık bir şekilde sergilenmesi dezavantaj sağlar. Ürünler müşteri tarafından ilgi görmez ve hatta dikkatlerini bile çekmez. Tabi bu durum kısa bir zaman içerisinde katalog incelemesini bırakmalarına neden olur. Tasarım açısından dikkat çeken ve bunun yanında göz yormayan bir ürün yerleştirmesi ile kataloglarda istenen sonuçlara ulaşmak çoğu zaman için mümkündür.

Katalogların ürün ve hizmet tanıtımı açısından oldukça etkili avantajları vardır. Bunun yanında sadece ürün ve hizmet tanıtımı değil, markanın ya da firmamın reklamının yapılmasında da yine önemli bir rol oynar. Bu nedenle kataloglar içerisinde firmaya ait kurumsal kimliğin tam olarak yansıtılması ve buna uygun bir tasarım geliştirilmesi gerekir. Çünkü marka ya da firmalar, fırsat buldukları her koşulda hedef kitlenin karşısına hem kendilerini hem de ürünlerini tanıtmak için çıkar ve bu yüzden kataloglar ile gelen reklam yapma fırsatını da kaçırmamak gerekir. Eğer firmanız için katalog tasarımı yaptırıyorsanız, bunun için uzman kişilerden görüş almanız ve firmanızı daha iyi nasıl tanıtacağınız konusunda detaylı bilgiler edinmenizde fayda vardır.